Kim jest Robert Galbraith?

Robert Galbraith to nikt inny jak słynna autorka serii o Harrym Potterze. Kiedy J.K. Rowling skończyła pisać książki o młodym czarodzieju wydała nową powieść dla dorosłych o tytule “Trafny wybór”. Kolejną książkę postanowiła jednak wydać już pod innym nazwiskiem, a to dlatego, gdyż chciała uniknąć zbyt wygórowanych oczekiwań i wielkiego szumu wokół swoich publikacji.

Prawdziwa autorka

Joanne Rowling urodziła się w Anglii w Chipping Sodbury w 1965 roku. Skończyła studia z filologii francuskiej i klasycznej na Uniwersytecie w Exeter. Następnie pracowała dla Amnesty International oraz jako nauczycielka angielskiego, ale jej największą pasją od zawsze było pisanie. Pierwszy tom o Harrym Potterze wydała w 1997 roku, a cała seria przyniosła jej światową sławę nie tylko wśród dzieci. Powieści przetłumaczone zostały na 75 różnych języków, a łączna liczba sprzedanych egzemplarzy wyniosła ponad 450 milionów. Pisarka stała się jedną z najbogatszych osób w swoim kraju i została uhonorowana wieloma nagrodami. Lekki i nieskomplikowany styl pisania Rowling sprawia, że książki czyta się naprawdę szybko. Być może to jest klucz do jej sukcesu.

Seria o detektywie Strike’u

Pod nazwiskiem Robert Galbraith opublikowane zostały już 4 powieści kryminalne o przygodach detektywa o imieniu Cormoran Strike. Ich tytuły to: “Wołanie kukułki”, “Jedwabnik”, “Żniwa zła” i “Zabójcza biel”. Pierwszą część – “Wołanie kukułki” – wydano w kwietniu 2013 roku i sprzedano jedynie 1500 egzemplarzy. Według notatki dołączonej do książki Galbraith urodził się w 1968 roku i jest ojcem dwóch synów. Pomysł na powieści o detektywie zaczerpnął z własnych doświadczeń, ponieważ wiele lat pracował w wojsku i służbie cywilnej. Prawdziwa tożsamość pisarki wyszła na jaw po 3 miesiącach w wyniku śledztwa dziennikarzy The Sunday Times. Powieść nagle stała się bestsellerem i otrzymała przychylne recenzje od krytyków. Główny bohater książki jest weteranem wojennym i stracił nogę, kiedy nadepnął na minę w Afganistanie. Po licznych niepowodzeniach życiowych i finansowych próbuje związać koniec z końcem. Wszystko się zmienia, kiedy do biura Cormorana przychodzi brat legendarnej modelki – Luli Landry, która kilka miesięcy wcześniej spadła z okna swojego domu i poniosła śmierć. Policja stwierdziła, że celebrytka popełniła samobójstwo, ale jej brat w to nie uwierzył i poprosił detektywa, żeby zbadał sprawę dokładniej. Na podstawie kryminałów powstał także miniserial produkcji BBC, zatytułowany imieniem i nazwiskiem głównego bohatera. Ostatnia część z cyklu pt. “Zabójcza biel” opublikowana została we wrześniu 2018 roku, ale Rowling potwierdziła, że to nie koniec przygód detektywa i ma w planach wydać jeszcze kilka książek. Pisarka zapowiedziała także, że pracuje nad kolejną powieścią dla dzieci.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *